piątek, 21 kwietnia 2017

Gorguts "Obscura"


Choć nigdy nie zostało to oficjalnie potwierdzone, Gorguts po wydaniu znakomitego "The Erosion Of Sanity", posypał się i przez moment zawiesił działalność. Wszyscy dotychczasowi członkowie, poza liderem grupy, opuścili zespół, co spowodowało "chwilowy" zastój w dyskografii. W końcu jednak Gorguts udało poskładać się do kupy. Nowe, wcielenie zespołu zasilili, obok Luca Lemaya, basista Steve Cloutier, perkusista Patrick Robert oraz gitarzysta/wokalista Steeve Hurdle. Trzeci studyjny krążek Gorguts, zatyułowany "Obscura", zostaje wydany dopiero po pięciu latach ciszy, czyli w 1998 roku.

Nowe logo, inna stylistyka okładki niż bywało to poprzednio, a w centrum widoczny jedynie spośród ciemności, hinduski założyciel ruchu religijnego Neo-Sannyas - Osho. Zmiany co najmniej znaczące czy, jak na pierwszy rzut oka, nawet kontrowersyjne, ale niezwykle interesujące. Okładka wzbudza zainteresowanie już samą medytującą osobą Osho, a żeby tylko powiedzieć, że to wyłącznie przedsmak całości. "Obscura" kryje za sobą jednak przede wszystkim kompletnie odmienną od normy, death metalową muzykę, która może nie od razu, ale z czasem na pewno, zyskała szacunek za odwagę, w jakim kierunku Gorguts się posunęło.
 
Zapewne nikomu nawet przez myśl nie przeszło, że wraz z końcówką lat dziewięćdziesiątych, powstanie tak awangardowe i wybitne, death metalowe arcydzieło, jak "Obscura". Trzeci longplay Gorguts jest jeszcze bardziej popieprzony technicznie i trudniej przyswajalny względem poprzedniczek. Co więcej, "Obscura" to ponad godzina wyjątkowej muzyki, pełnej dysonansów, dysharmonii, połamanych partii instrumentalnych, brutalnego growlingu (i to przez aż dwóch wokalistów - Luca i Steeve'a), ale też doskonale skomponowanej. I co warto podkreślić, przez prawie, że cały zespół (poza perkusistą). Większość z utworów powstała przy współpracy nazwisk Lemay/Cloutier/Hurdle, choć na te powolne, najdłuższe trzy ("Illuminatus", "Nostalgia" i "Clouded") największy wpływ mieli nowi członkowie. Począwszy od tytułowego utworu "Obscury", album ten jest wyraźnie zróżnicowany, ale oczywiście bez żadnych przeskoków jakościowych. Kanadyjczycy zachowali spójność materiału.
 
Wraz z premierą "Obscury", Gorguts odeszło w kierunku awangardowych eksperymentów. Wśród całej tej plątaniny riffów i kombinacji do granic możliwości, zespół zachował to co kluczowe dla stylistyki Gorguts, choć odcinając się jednak od czysto death metalowych korzeni grupy.


Podsumowując:
Zalety:
+świetne, przemyślane kompozycje
+technika
+znakomite riffy i solówki
+bardzo wyrazisty bas
+produkcja
+duet wokalny
+nowatorstwo
+okładka
+koncept muzyczny
Wady:
Brak


Ocena końcowa: 10/10Ciekawostki:
-za partie skrzypiec w utworze "Earthly Love", odpowiada sam Luc Lemay
-jedyna płyta Gorguts, gdzie udziela się aż dwóch wokalistów
-w książeczce do albumu, zawarte zostały cytaty Osho

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz